

Protokoły z Komisji Budżetu i Finansów
Protokoły z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej
Protokoły z Komisji Rewizyjnej | Protokoły z Komisji Inwentaryzacji i Wspierania Inicjatyw dotyczących Rynku Pracy i Promocji oraz Handlu i Usług

Protokół z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 19.11.2004r.
Protokół
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 19 listopada 2004r.
Spotkanie odbyło się w Gimnazjum w Więcborku.
Obrady trwały od godz. 10.00 – 13.00
Obecni – wg załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
- Przewodniczący Rady Miejskiej
- Burmistrz Więcborka
- Dyrektor Biura Obsługi Oświaty Samorządowej
- Przedstawiciele Komitetu d/s utworzenia gimnazjum w Runowie
- Przedstawiciele Komitetu obrony Szkoły Podstawowej w Runowie
- Z-ca dyrektora Gimnazjum w Więcborku
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Runowie
W części spotkania brał też udział Z-ca Burmistrza Więcborka.
Przewodniczący Komisji p. Krzysztof Manowski serdecznie powitał radnych i zaproszonych gości, po czym przedstawił porządek obrad dotyczący sprawy utworzenia gimnazjum przy Szkole Podstawowej w Runowie.
W pierwszej części posiedzenia p. Przewodniczący Komisji poprosił o przedstawienie motywacji przedstawicieli utworzonych Komitetów.
Jako pierwsza głos zabrała p. Renata Olszewska, mówiąc że wniosek jest podyktowany troską o bezpieczeństwo i wychowanie dzieci. W chwili obecnej , kiedy dzieci zmuszone są dojeżdżać do Więcborka na długo przed rozpoczęciem zajęć i tak samo długo po ich zakończeniu rodzice pozbawieni są kontroli nad nimi.
Zadała też pytanie Komitetowi d/s obrony SP w Runowie , czy kontaktował się z trójkami klasowymi odnośnie tej sprawy.
Kolejny mówca p. Adam Kubiak mówił , że sprawa utworzenia gimnazjum wynikła już w roku ubiegłym, nie jest to temat zupełnie nowy. Na zebraniu Rady Sołeckiej i spotkaniu trójek klasowych SP Runowo temat ten był dyskutowany. Ogólne zebranie rodziców tejże szkoły odbyło się na początku roku szkolnego , gdzie postanowiono zebrać podpisy rodziców chcących utworzenia gimnazjum przy SP Runowo. Zebrano 93 podpisy.
Przeprowadzono też wizję lokalną w SP Runowo, w której brał udział między innymi Przewodniczący Rady Miejskiej, Przewodniczący Komisji Oświaty....., dyrektor BOOS, by zapoznać się z warunkami lokalowymi szkoły.
Przesłana do Komitetu d/s utworzenia gimnazjum opinia Burmistrza zupełnie nie przemawia do Komitetu. Argumenty można w każdej chwili podważyć.
Jako rodzic uważa, że jest bardzo ważne kiedy to dziecko „ wyfrunie „ z domu , czy w wieku 12 lat, czy 16. Poza tym małe szkoły są przyjazne uczniom.
Pan Józef Szadziul twierdził , że na pewno wiek 12 lat nie jest odpowiedni na wywożenie dzieci poza dom rodzinny. Chodzi też o przetrwanie regionu- wsi. Wiemy doskonale , że dzieci jest coraz mniej , wieś zaczyna się wyludniać.
Zadał pytanie Burmistrzowi Więcborka , co rozumie przez słowo integracja, które zawarł w swojej opinii.
Pan Adam Kubiak dodał, aby Burmistrz ustosunkował się ogólnie do treści przesłanej opinii.
Pan Burmistrz twierdził, że samorząd gminny dba o dzieci, przecież wybudowana sala gimnastyczna , izby lekcyjne, nowe okna, komputery to chyba nic innego jak troska o dzieci. Również dzięki p. dyrektor ta szkoła wiele zyskała, stała się piękna, jest przyjazna dzieciom. Pozostawienie filii przedszkola w Borzyszkowie to przecież też kolejny przejaw troski o dzieci.
Notatki prasowe, że Burmistrz nie lubi dzieci i Runowa to naprawdę nadużycia.
Jeszcze jedno, zostanie wprowadzony dodatkowy autobus dowożący uczniów, by w niektórych przypadkach mogła zabrać się też młodzież dojeżdżająca do szkół średnich. By gimnazjum w Runowie mogło funkcjonować potrzebnych jest 12 sal lekcyjnych, w innym przypadku musiałaby być wprowadzona dwuzmianowość nauczania lub dobudowa izb lekcyjnych. Na dzisiaj jest 7 izb lekcyjnych.
Podał też ilość urodzeń w latach 1998 – 2003. Przedstawia się to następująco:
- 1998 - 19 dzieci
- 1999 - 16 dzieci
- 2000 - 27 dzieci
- 2001 - 18 dzieci
- 2002 - 16 dzieci
- 2003 - 14 dzieci
Dopowiedział, że również Liceum Ogólnokształcące w Więcborku wystąpiło z wnioskiem o utworzenie gimnazjum przy Liceum.
Pan Adam Kubiak prosząc ponownie o głos zapytał dlaczego jest opór p. dyrektor SP w Runowie na utworzenie gimnazjum. Przecież szkoła zmieniła oblicze i to na plus.
Pani dyrektor powiedziała, że jako mieszkanka tej gminy wiedząc, iż gminy nie stać na „zrobienie” dobrej szkoły, nie chce niszczyć tego co jest dobre i prawidłowo funkcjonuje. Przecież dla gimnazjum brakuje pracowni chemii, geografii, historii i innych. Poza tym nauczanie przez 6 lat ucznia przez tych samych nauczycieli powoduje jego zaszufladkowanie, natomiast przejście do innej szkoły powoduje jego dalszy rozwój , zaczyna żyć w realnych warunkach.
Dodała też, że pytała w Kuratorium w Bydgoszczy , czy w Gimnazjum w Więcborku istnieje agresja, o której mówi Komitet d/s utworzenia gimnazjum.
Odpowiedź brzmiała, nie. Nie można też chwytać się argumentacji o gorszym wykształceniu nauczycieli więcborskiego gimnazjum , a tak mówi Komitet.
Kolejna mówczyni p. Emilia Kozek występująca jako przedstawiciel Społecznego Komitetu Obrony Szkoły Podstawowej w Runowie Krajeńskim.
argumenty Społecznego Komitetu d/s utworzenia Gimnazjum przy SP w Runowie uznała za niejasne. Komitet zbierając podpisy rodziców nie mówił za jaka cenę ma być utworzone to gimnazjum.
Społeczny Komitet Obrony SP w Runowie twierdzi jednoznacznie , że utworzenie Zespołu Szkół w obecnych warunkach lokalowych znacznie pogorszy warunki funkcjonowania obecnej Szkoły Podstawowej i to zarówno w sferze dydaktycznej, wychowawczej jak i opiekuńczej. Stać by się to mogło tylko w sytuacji dobudowania skrzydła budynku z oddzielnymi pomieszczeniami typu sale lekcyjne, świetlica, korytarze , sanitariaty. Ponadto Komitet pragnie , aby dzieci uczyły się w szkole bezpiecznej od przemocy i agresji młodzieży z klas gimnazjalnych. Sądzi też , że przejście uczniów do nowej placówki, w nowe środowisko stworzy lepsze możliwości kreatywności ucznia. Uważa ponadto, że Gimnazjum w Więcborku jest placówką przyjazną młodzieży, kształtującą prawidłowo ich postawy i należycie wypełniającą funkcję dydaktyczną.
Dodała, że Społeczny Komitet d/s Utworzenia Gimnazjum, którego założycielami są rodzice i mieszkańcy Runowa zauważają tylko dobro dzieci miejscowych, zapominając o dzieciach z okolicznych wiosek stanowiących
50 % ogółu uczniów szkoły, dla których nowe rozwiązanie nic nie zmieni, a nawet pogorszy sytuację ze względu na brak bazy dydaktycznej i wydłużenie czasu nauki oraz oczekiwania na autobus w przypadku wprowadzenia dwuzmianowości. Utworzenie gimnazjum w Runowie nie rozwiąże też problemu dowozu i odwozu dzieci z obwodu szkoły.
Dyrektor Biura Obsługi Oświaty Samorządowej p. Adam Ostrowski poproszony o głos uznał, że korzyści będą jedynie pozorne przy utworzeniu gimnazjum. Klasy od 1-3 będą chodziły dwuzmianowo. W dowozach nic się zmieni. Wzrosną natomiast koszty oddziału gimnazjalnego. Pojawią się nowe etaty. Zabraknie nauczyciela fizyki, chemii itp.
Pan Józef Szadziul pytał, dlaczego torpeduje się z góry zamierzenia rodziców chcących utworzyć gimnazjum. Chyba zdobycie wykwalifikowanych nauczycieli nie jest dzisiaj żadnym problemem. Dziwił się też , dlaczego p. dyrektor uważa , że szkoła jest za mała , by utworzyć gimnazjum skoro była to szkoła 8 klasowa.
Przedstawiciel rodziców p. Plutka kategorycznie nie widział w obecnych warunkach utworzenia gimnazjum w SP Runowo. Mówił, że jego dziecko chcąc dotrzeć do szkoły musi i tak wstawać wcześnie.
Pani Renata Olszewska – przedst. rodziców proponowała, by działo się to wszystko stopniowo, utworzenie jednej klasy w roku przyszłym.
Pan Adam Kubiak – przedst. rodziców twierdził stanowczo, że w szkole istnieje baza lokalowa pozwalająca na utworzenie gimnazjum i pracowni.
Wywołał też do wypowiedzi radną Beatę Lida z racji , że podobne gimnazjum utworzono w Pęperzynie.
Radna Beata Lida na wstępie zapytała, kto w szkole w Runowie jest pedagogiem szkolnym.
Pani dyrektor SP w Runowie odpowiedziała, że to właśnie ona pełni tą funkcję.
Tu radna Beata Lida zareagowała mówiąc, że to jest niezgodne z obowiązującym prawem. Nie było to jednak tematem spotkania, zatem dalszej dyskusji zaprzestano.
Wracając do sprawy utworzenia gimnazjum w Runowie to zapewniła, że na pewno będzie za. Rodzice Pęperzyna również walczyli o utworzenie Gimnazjum. Teraz po roku widać, że utworzenie ma swoje plusy. Widać, że dzieci są pod stałą kontrolą rodziców, nie są anonimowi. Pierwszy rok funkcjonowania nie był łatwy , dzieci, które wróciły z Gimnazjum w Więcborku były rozkojarzone, niedouczone. Wyniki nauczania były na poziomie przed przejściem uczniów do Gimnazjum w Więcborku.
Przedstawiciel rodziców Adam Kubiak wracając do sprawy pomieszczeń w szkole mówił, że dodatkowe sale są możliwe do pozyskania np. gabinet dyrektora i pedagoga zajmuje ta sama osoba.
Z-ca dyrektora Gimnazjum w Więcborku p. Wojciech Kantak obecny na spotkaniu przysłuchując się całej dyskusji powiedział, że najistotniejszym w tym wszystkim jest to , by chwytać argumenty prawdziwe. Mówienie, że z Gimnazjum wychodzą uczniowie niedouczeni i że panuje agresja w szkole jest oczernianiem i chwytem poniżej pasa.
Przewodniczący Rady Miejskiej prosząc o głos powiedział, że na dzisiaj są optymalne warunki do nauczania w szkole w Runowie, przecież proces wychowawczy i dydaktyczny jest najważniejszy. Jak już słyszeliśmy , by mogło być gimnazjum potrzebnych jest 12 sal, a ich nie ma. Trzeba byłoby włożyć spore środki finansowe, by np. zaadoptować strych na bibliotekę, a z tej zrobić salę lekcyjną. Co prawda społeczeństwo ma prawo mieć ambicje, aby takie gimnazjum w Runowie powstało. Trzeba jednak też mieć na uwadze Gimnazjum Więcborskie. Prosił, by nie mieć pretensji do p. dyrektor SP Runowo, że bez dobudowy skrzydła budynku nie chce tego Gimnazjum, przecież cała odpowiedzialność za funkcjonowanie Zespołu Szkół spadnie na nią.
Przewodniczący Komisji podsumowując niejako pierwszą część spotkania , w której uczestniczyli przedstawiciele rodziców stwierdził, że jest w szkole w Runowie dość miejsca , by gimnazjum powstało. Dzieci starsze są opiekuńcze i zajmują się tymi młodszymi, nie ma żadnych obaw , że starsi będą zagrożeniem dla tych malusińskich / od 1- 6 /. Ponadto nie można dzielić społeczeństwa na kategorie, skoro ma gimnazjum Pęperzyn i Jastrzębiec to dlaczego nie ma mieć Runowo. Małe jest piękne , przyjazne i rodzinne.
Po tej części obrad salę opuścili przedstawiciele rodziców.
Przewodniczący Komisji ogłosił 10 minutową przerwę w obradach.
Po przerwie wznowiono obrady.
Pan Przewodniczący Komisji poprosił o głosy w sprawie utworzenia gimnazjum w Runowie radnych.
Radny Andrzej Chatłas wnioskował o nie głosowanie tego problemu na dzisiejszej Komisji ponieważ nie mamy wielu danych , a ponadto rządzą emocje.
Z tą wypowiedzią w pełni zgodził się radny Tadeusz Mrozinski. Powiedział, że osobiście jest zaskoczony obecnością dwóch grup rodziców i nie zgadza się w pełni z tym o czym wcześniej mówił Przewodniczący Komisji. Nie ma też żadnej opinii ze strony BHP , czy Ppoż, że tyle dzieci może w tej szkole przebywać.
Również radny Józef Korthals zarzucił, że nie ma żadnej symulacji ewentualnych kosztów, by o czymkolwiek dzisiaj decydować.
Musimy wiedzieć , jakie będą skutki finansowe ewentualnego utworzenia gimnazjum i czy gminę stać na to.
Radny Krzysztof Manowski mówił jednak, że w pełni rozumie tych rodziców, którzy chcą tego utworzenia i mieć swoje dzieci blisko domu.
Radny Jerzy Urbaniak prosząc o głos, skrytykował wcześniejsze wystąpienie radnej Beaty Lida, która stwierdziła, że z Gimnazjum w Więcborku wychodzi młodzież nie douczona. Uznał, że w ten sposób mocno uraziła więcborskich nauczycieli i to jeszcze przy osobach z zewnątrz.
Radny Andrzej Chatłas wracając do wypowiedzi radnej Beaty Lida próbował sprostować, że nikt nie walczył o utworzenie Gimnazjum w Pęperzynie. Miała nastąpić rozbudowa Gimnazjum w Więcborku , gdyż brakowało szatni, klasy były przepełnione. Z uwagi jednak na brak środków na rozbudowę, zdecydowano o rozładowaniu klas poprzez utworzenie Gimnazjum w Jastrzębcu i Pęperzynie.
Jeżeli zaś chodzi o ewentualne utworzenie gimnazjum w Runowie to należy zrobić symulację kosztów stopniowego przejścia klas do Runowa. Wiadomym jest, że 90 % budżetu szkoły stanowią płace, a o kosztach oświaty decyduje liczebność klas. Zatem należy o takie wyliczenia wystąpić do BOOS.
Po tych wypowiedziach Przewodniczący Rady Miejskiej zdecydował o wycofaniu z porządku obrad sesji punktu odnośnie utworzenia gimnazjum w Runowie.
W końcowej części obrad radna Beata Lida poprosiła o głos, by przeprosić tych, których uraziła, chociaż, jak powiedziała, nie miała takiego zamiaru.
Na tym zakończono obrady .
prot. L. Halkiewicz
Przewodniczący Komisji
/.../ Krzysztof Manowski
Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - -Lidia Halkiewicz (2 grudnia 2004)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (2 grudnia 2004, 13:07:54)
Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (25 sierpnia 2009, 11:08:37)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 2723